28.3k views
3 votes
A boy hits a 0.05kg golf ball, giving it a velocity of 75 m/s. what is the momentum of the golf ball?

a. 3.75 kg
b. 3.75 kg*m/s
c. 3.75 m/s
d. 3.75 kg/m/s

User AZorin
by
6.5k points

2 Answers

6 votes

Final answer:

The momentum of the golf ball with a mass of 0.05 kg and a velocity of 75 m/s is 3.75 kg•m/s, which is option b of the provided choices. So the correct option is d.

Step-by-step explanation:

The student asked what the momentum of a golf ball is when it has a mass of 0.05 kg and is given a velocity of 75 m/s. Momentum is calculated using the formula p = mv, where p is momentum, m is mass, and v is velocity. Therefore, the momentum p of the golf ball can be calculated as follows:

p = (0.05 kg)(75 m/s) = 3.75 kg•m/s

So, the correct answer to the student's question is 3.75 kg•m/s, which corresponds to option b.

User Ramsay
by
6.8k points
6 votes

Answer:

The answer to your question is b. M = 3.75 kgm/s

Step-by-step explanation:

Data

Mass = 0.05 kg

velocity = 75 m/s

Momemtum = ?

Formula

Momemtum = mass x velocity

Substitution

Momemtum = (0.05 kg) x (75 m/s)

Simplification

Momemtum = 3.75 kg m/s

There is no possibility to simplify the units, so the units stay the same.

User Seymur Mammadli
by
7.3k points