Answer:
Therefore 21.09 gram of the element remains after 17 years.
Explanation:
The decay rate is proportional to the number of nuclei.



Integrating both sides


Initially N=
, when t=0


The equation becomes




N= Remaining mass after t time
= initial mass of the sample
= decay constant
Given that, every 12 years the mass of a sample of a the element is one third of the initial mass.
Here,
, t= 12 years


[
]
[
and
]

The equation becomes

Given that, the initial amount
and t =17

gram
Therefore 21.09 gram of the element remains after 17 years.