31.8k views
4 votes
A 68.5‐kg astronaut is doing a repair in space on the orbiting space station. She is at rest relative to the space station. She then throws a 2.25‐kg tool away from the space station at 3.20 m/s. With what speed and in what direction will she being to move?

User Olefrank
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The velocity of astronaut will be 0.105 m/s in opposite direction of the tool.

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of the Astronaut, m = 68.5 kg

Mass of the the tool, m' = 2.25 kg

Speed of tool, v' = -3.2 m/s (direction is sway from space station)

It is required to find the speed of the astronaut. The momentum will remain conserved. So,


mv=m'v'

v is the speed if Astronaut


v=(m'v')/(m)\\\\v=(2.25* (-3.2))/(68.5)\\\\v=-0.105\ m/s

So, the velocity of astronaut will be 0.105 m/s in opposite direction of the tool.

User Denis Evseev
by
7.3k points