3.3k views
5 votes
If a pound of crab meat cost $14.85 how much would one ounce cost?

User Yohani
by
8.4k points

2 Answers

7 votes
0.929 do what he said
User Buhbang
by
8.2k points
2 votes

Answer:

$0.929 per oz

Explanation:

16 ounces are in one pound. So to find the answer you would do, 14.85 divided by 16 and round up if you prefer, which I did. The long answer is .928125

User Ivan Krechetov
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.