3.3k views
5 votes
If a pound of crab meat cost $14.85 how much would one ounce cost?

User Yohani
by
5.2k points

2 Answers

7 votes
0.929 do what he said
User Buhbang
by
4.7k points
2 votes

Answer:

$0.929 per oz

Explanation:

16 ounces are in one pound. So to find the answer you would do, 14.85 divided by 16 and round up if you prefer, which I did. The long answer is .928125

User Ivan Krechetov
by
4.6k points