Answer:
Work done by Joe
W=243.68joules
Work done by Sam
W=210.48joules
Step-by-step explanation:
The formula for work done is given by
W=Force *distance
W=F*d
Force =mass*acceleration due gravity
F= m*a
Given that
Mass of barbell m=36kg
a=9.81 m/s²
Joe's arm length I.e distance =69cm
To meter =69/100=0.69m
Sam's arm length I.e distance =59.6cm to meter =59.6/100=0.596m
Work Done by Joe
W=F*d(Joe's arm length)
W=m*a*d(Joe's arm length)
W=36*9.81*0.69
W=243.68joules
Work Done by sam
W=F*d(Sam's arm length)
W=m*a*d(Sam's arm length)
W=36*9.81*0.596
W=210.48joules