77.7k views
2 votes
A car travelling at 30 mph takes 10 m to come to a complete stop. Consider the work done by the brakes when stopping to estimate the distance required to bring the car to a complete stop from 75 mph. What is this distance

User Smilie
by
6.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The value of the distance S = 62.5 m

Step-by-step explanation:

From third law of motion


v^(2) = u^(2) + 2 as\\

v = 0 & u = 30

So 0 =
30^(2) + 2 × a × 10

a = - 45
(m)/(s^(2) )

When the car speed is 75
(mi)/(hr) then in that case

u = 75
(mi)/(hr) , v = 0


v^(2) = u^(2) + 2 as\\


75^(2) = - 2 a S


S = (75^(2) )/(-2 (-45))

S = 62.5 m

This is the value of the distance.

User Nesinor
by
7.5k points