Answer:
confidence interval for the proportion of all former UF students who are still in love with Tim Tebow.
(0.79 , 0.89)
Explanation:
step 1:-
Given sample survey former UF students n = 1532
84% said they were still in love with Tim Tebow
p = 0.84
The survey sampling error

Given standard error of proportion = 2% =0.02
Step 2:-
The 99% of z- interval is 2.57
The 99% of confidence intervals are
p ± zₐ S.E (since sampling error of proportion =


on simplification , we get
(0.84 - 0.0514 , 0.84 + 0.0514)
(0.79 , 0.89)
conclusion:-
confidence interval for the proportion of all former UF students who are still in love with Tim Tebow.
(0.79 , 0.89)