menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.50. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $4.10. Which place is the better buy?
asked
Feb 8, 2021
211k
views
0
votes
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.50. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $4.10. Which place is the better buy?
Mathematics
middle-school
Mjjohnson
asked
by
Mjjohnson
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer: 10 cans for 4.10
Kikocorreoso
answered
Feb 15, 2021
by
Kikocorreoso
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org