134k views
3 votes
A 2-gallon bucket of paint costs $86.96. What is the price per quart?

User Dganit
by
8.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$10.87

Explanation:

There's 4 quarts per gallon so in total there's 8 quarts.

Divide $86.96 by 8 to figure out how much it costs per quart.

$86.96/8= $10.87

User MacInnis
by
8.3k points
2 votes
$10.87 because 8 quarts make 2 gallons so you would divide $86.96 by 8
User Maverick Riz
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories