51.9k views
5 votes
When a certain force is applied to the 1-kg standard mass its acceleration is 5.0 m/s^2. When the same force is applied to another object its acceleration is one-fifth as much. The mass of the object is:_____

User Ravi Garg
by
7.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Mass of the object = 5 kg.

Step-by-step explanation:

Given:

Object 1:

Mass of the given object,
m_1 = 1 kg

Acceleration of the object,
a_1 = 5.0 m/s^2

Object 2:

Acceleration of the object,
a_2 =
((1)/(5))^t^h * a_1


a_2=(1)/(5) * 5


a_2=1 m.s^-^2

We have to find the mass of the object 2.

Let the mass be
m_2 .

Now we will find the force on object 1 using Newton's second law .


F_1=m_1(a_1)


F_1=1(5) kg.ms^-2


F_1=5 N

According to the question.

The same force is applied to object 2.

So,


F_1=F_2= 5\ N


F_2=m_2(a_2)

⇒ Re-arranging.


m_2=(F_1)/(a_2)

⇒ Plugging the values.


m_2=(5\ kg.m.s^-^2)/(1\ m.s^-^2)


m_2= 5 kg.

The mass of the object where same force is applied is 5 kg.

User Prashant Puri
by
6.8k points