Answer:P = Number of favourable outcomes ÷ Sum of total outcomes
So, Probability of drawing a blue sock is
Number of blue socks ÷ Number of total socks
= 6 ÷ 20
= 3 ÷ 10
= 0.3
Explanation:
7.8m questions
10.5m answers