126k views
5 votes
Kim orders catering from Midtown Dinerfor $35. She spends $5 on a large order of potato salad and the rest on turkey sandwich. Each sandwich is 2.50. How many sandwiches Kim buy?

User Hola
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Kim had bought 12 sandwiches.

Explanation:

Given:

Amount spend at Midtown Dine = $35

Amount spend on large order of potato salad = $5

Cost of each sandwich = $2.5

We need to find the number of sandwich did Kim bought.

Solution:

Let the number of sandwich Kim bought be 'x'.

Now we know that;

Amount spend at Midtown Dine is equal to sum of Amount spend on large order of potato salad and number of sandwich Kim bought multiplied by Cost of each sandwich.

framing in equation form we get;


5+2.5x=35

Subtracting both side by 5 we get;


5+2.5x-5=35-5\\\\2.5x=30

Dividing both side by 2.5 we get;


(2.5x)/(2.5)=(30)/(2.5)\\\\x=12

Hence Kim had bought 12 sandwiches.

User Yeliz
by
6.4k points