Answer:
The answer to your question is V2 = 5.09 l
Step-by-step explanation:
Data
Volume 1 = V1 = 5.0 L
Temperature 1 = T1 = 5°C
Volume 2 = V2 = ?
Temperature 2 = T2 = 10°C
Formula (Charles law)
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 5 + 273 = 278°K
T2 = 10 + 273 = 283°K
-Substitution
V2 = (5)(283) / (278)
-Simplification
V2 = 1415 / 278
-Result
V2 = 5.09 l