158k views
0 votes
New Question of the Day

A sample of gas is in a 5 Liter rigid tank. If the gas has a pressure of 108 Kpa at 20.0 oC, what will be the new temperature at 2.50 atm?

46.9 K
413 K
686 K
-148 K
125 K

1 Answer

5 votes

Answer:

T₂ = 687.6 K

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial pressure = 108 Kpa = 108/101 = 1.06588 atm

Initial temperature = 20°C = 20+273.15 = 293.15 k

Final temperature = ?

Final pressure = 2.50 atm

Solution:

According to Gay-Lussac Law,

The pressure of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant volume and number of moles.

Mathematical relationship:

P₁/T₁ = P₂/T₂

Now we will put the values in formula:

1.06588 atm / 293.15 K = 2.5 atm/T₂

T₂ = 2.5 atm ×293.15 K / 1.06588 atm

T₂ = 732.875 atm. K /1.06588 atm

T₂ = 687.6 K

User Arturkin
by
7.6k points