Answer:
14.2M
Step-by-step explanation:
Amount= Concentration × Volume
But volume is 1 litre as stated in the question
And amount = mass/ molar mass
Molar mass of NaOH= 23+16+1=40gmol-1
Amount of NaOH= 567/40=14.2moles
But concentration= amount/volume
Hence molarity= 14.2/1 = 14.2M