59.0k views
5 votes
PLEASE ANSWER QUICK! THANK YOU.

A ladder is leaning against a wall. The length of the ladder is 15 meters and the base of the ladder is placed 9 meters away from the wall. How far up the wall will this ladder reach?
Height=?
\ height =15m
width=9m

A. 6 m
B. 10 m
C. 12 m
D. 18 m

1 Answer

7 votes

Answer:

C/12 Feet

Explanation:

Using Pythagorean Theorem:

Let x= Height the ladder reaches


225=81+x^(2)


144=x^(2) \\12=x

So, The Ladder reaches 12 feet up the wall

Hope this Helps!

P.S. Stay Safe!

User Anamari
by
6.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.