209k views
1 vote
A certain device in a 100 V circuit has a current of 34 A flowing through it. What is the resistance of the device? Rearrange the equation Current = Voltage Resistance to express resistance in terms of current and voltage.

1 Answer

2 votes

Answer:

The resistance of the device is
R=2.94\Omega.

Step-by-step explanation:

The expression for the voltage in terms of resistance and current is as follows:

V=IR

Here, I is the current, R is the resistance and V is the voltage.

It is given in the problem that a certain device in a 100 V circuit has a current of 34 A flowing through it.

Calculate the resistance by rearranging the above expression.


R=(V)/(I)

Put I= 34 A and V= 100 V.


R=(100)/(34)


R=2.94\Omega

Therefore, the resistance of the device is
R=2.94\Omega.

User Cnaegle
by
7.0k points