Answer:
3
Explanation:
Radius of cylindrical vessel =7cm and height =12cm
∴ Volume =πr
2
h
=588π
Volume of vessel filled with water =
×588π=392π
Volume of sphere =
4
×π×216=288π
∴ Water spilled outside
=(392+288)π−588π=92π cm
7.8m questions
10.4m answers