Answer:
Part 10) $5.64
Part 11) I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin could buy with that amount.
Explanation:
The complete question 10 and 11 in the attached figure
Part 10) we know that
Taylin buys 5 ounces of tea leaves for $2.35
so
Find the unit rate in terms of dollars per ounce
Divide the amount of dollars by the amount of ounces
![(2.35)/(5)=\$0.47\ per\ ounce](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/te1i0v346z18ljdlvm3fmrcgcgstyhxn43.png)
Multiply the unit rate by the number of ounces
![0.47(12)=\$5.64](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/mfy3migjwr2cm9rpto75795qj1htx4rudb.png)
Part 11) How many ounces of tea leaves Taylin could buy with $10?
Find the unit rate in terms of ounces per dollar
Divide the amount of ounces by the amount of dollars
![(5)/(2.35)=2.128\ ounces\ per\ dollar](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/rkgruvyx9flz2bleac57fih66ree6kaiv7.png)
Multiply the unit rate by the amount of dollars
![2.128(10)=21.28\ ounces](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/y1hxf28jc8m1pbkgt5sfyl51cbb5ifvof0.png)
therefore
I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars
per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin
could buy with that amount