25.0k views
1 vote
A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

User Brutal
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer: $2.30

Explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

User Kquinn
by
5.2k points
6 votes

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

User Garibay
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.