87.3k views
5 votes
A school pays $1,825 for 150 shirts. This includes the $25 flat-rate shipping cost. What equation models the total cost as a function of the number of T-shirts ordered?

1 Answer

1 vote

Answer:

c(t) = 25 +12 * t

where t is the number of shirts

Explanation:

The total cost for the shirts is the flat fee plus the cost per shirt times 150 shirts

total = fee + cost per shirt* shirts

1825 = 25 +c*150

where c is the cost per shirt

We need to determine the cost per shirt by subtracting 25 from each side

1825-25 = 150c

1800 =150c

Divide by 150 on each side

1800/150 =150c/150

12 =c

Each shirt costs 12 dollars

We want to make the function in terms of cost per shirt

c(t) = 25 +12 * t

where t is the number of shirts

User Sandrea
by
7.0k points