She will gain $ 6885.4896 after 10 years if she chooses 3.85% account.
Explanation:
Given,
Principle (P) = $ 15000
Time (T) = 10 years
Rate of interest (R) = 3.85%
To find the compound interest.
Formula
CI =
-P
Putting the values we get,
CI =

= 21885.4896-15000
= 6885.4896
Hence,
She will gain $ 6885.4896.