28.3k views
2 votes
Lead (II) sulfide, PbS, reacts with oxygen gas to produce lead (II) oxide and sulfur dioxide. If 0.750 moles of O2 were used during this chemical reaction, how many grams of lead (II) oxide would be produced?

1 Answer

6 votes

Answer:

111.5 grams of lead (II) oxide would be produced.

Step-by-step explanation:


2PbS+3O_2\rightarrow 2PbO+2SO_2

Moles of oxygen = 0.750 mol

According to reaction, 3 moles of oxygen gas gives 2 moles of lead(II) oxide ,then 0.750 moles of oxygen gas will give:


(2)/(3)* 0.750 mol=0.50 mol of lead (II) oxide

Mass of 0.50 moles lead(II) oxide:

0.50 mol × 223 g/mol = 111.5 g

111.5 grams of lead (II) oxide would be produced.

User Guidsen
by
6.8k points