158k views
2 votes
According to the experimental procedure of Experiment F1, 135 microliters of acetophenone (120.15 g/mol, 1.03 g/mL) was reacted with 127 mg of 4-nitrobenzaldehyde (151.12 g/mol). What is the theoretical yield, in milligrams (mg), of trans-4-nitrochalcone (253.25 g/mol)? Enter your answer as digits only (no units), using the proper number of significant figures.

1 Answer

3 votes

Answer: The theoretical yield of 4-nitrochalcone is,
2.13* 10^2

Explanation : Given,

Volume of acetophenone = 135 microliters = 135 × 10⁻⁶ L = 0.135 mL

conversion used : (1 microliter = 10⁻⁶ L) and (1 L = 1000 mL)

Density of acetophenone = 1.03 g/mL

Mass of acetophenone = Density × Volume = 1.03 g/mL × 0.135 mL = 0.139 g

Mass of 4-nitrobenzaldehyde = 127 mg = 0.127 g

Conversion used : (1 mg = 0.001 g)

First we have to calculate the moles of acetophenone and 4-nitrobenzaldehyde


\text{Moles of acetophenone}=\frac{\text{Given mass acetophenone}}{\text{Molar mass acetophenone}}


\text{Moles of acetophenone}=(0.139g)/(120.15g/mol)=0.00116mol

and,


\text{Moles of 4-nitrobenzaldehyde}=\frac{\text{Given mass 4-nitrobenzaldehyde}}{\text{Molar mass 4-nitrobenzaldehyde}}


\text{Moles of 4-nitrobenzaldehyde}=(0.127g)/(151.12g/mol)=0.000840mol

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical equation is:


C_8H_8O+C_7H_5NO_3\rightarrow C_(15)H_(11)NO_3

From the balanced reaction we conclude that

As, 1 mole of 4-nitrobenzaldehyde react with 1 mole of acetophenone

So, 0.000840 mole of 4-nitrobenzaldehyde react with 0.000840 mole of acetophenone

From this we conclude that, acetophenone is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and 4-nitrobenzaldehyde is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Now we have to calculate the moles of 4-nitrochalcone

From the reaction, we conclude that

As, 1 mole of 4-nitrobenzaldehyde react to give 1 mole of 4-nitrochalcone

So, 0.000840 mole of 4-nitrobenzaldehyde react to give 0.000840 mole of 4-nitrochalcone

Now we have to calculate the mass of 4-nitrochalcone


\text{ Mass of 4-nitrochalcone}=\text{ Moles of 4-nitrochalcone}* \text{ Molar mass of 4-nitrochalcone}

Molar mass of 4-nitrochalcone = 253.25 g/mole


\text{ Mass of 4-nitrochalcone}=(0.000840moles)* (253.25g/mole)=0.21273g=212.73mg=2.13* 10^2mg

(1 g = 1000 g)

Therefore, the theoretical yield of 4-nitrochalcone is,
2.13* 10^2mg

User Dimitra Micha
by
5.9k points