Answer:
i) The torque required to raise the load is 15.85 N*m
ii) The torque required to lower the load is 6.91 N*m
iii) The minimum coefficient of friction is -0.016
Step-by-step explanation:
Given:
dm = mean diameter = 0.03 m
p = pitch = 0.004 m
n = number of starts = 1
The lead is:
L = n * p = 1 * 0.004 = 0.004 m
F = load = 7000 N
dc = collar diameter = 0.035 m
u = 0.05
i) The helix angle is:

The torque is:

ii) The torque to lowering the load is:

iii)

Clearing u:
u = -0.016