Answer: The rock is 2000785 years old.
Step-by-step explanation:
Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = age of sample
a = initial amount of the reactant = 800
x = amount of daughter isotope = 600
a - x = amount left after decay process = amount of parent isotope = (800-600) = 200
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.




The rock is 2000785 years old.