Answer:
$34200
Step-by-step explanation:
Given: The budgeted sales price= $14 per stapler
The variable cost= $3 per stapler.
Budgeted fixed cost= $12000.
Total number of stapler= 4200.
First finding the total revenue earned by Alphonse company, if they sell 4200 staplers.
Total revenue=

⇒ Total revenue=

∴ Total revenue= $58800
Now, calculating total cost of manufacturing stapler.
Total cost=

Total cost=

⇒ Total cost=

∴ Total cost=

Next computing the budgeted operating income.
Operating income=

⇒ Operating income=

∴ Operating income=

Hence, $34200 is the budgeted operating income for 4200 staplers.