Answer:
41.7%
Explanation:
100%----125
10%------125/100 x 10
=12.5
160%-----12.5 x 16
=200
volume of small box = 200 x (12+6)
= 3600
volume of large box = 125 x 16
= 1500
percentage of volume of small box is the volume of large box
= 1500/3600 x 100%
=41.667% (5 s.f)
=41.7% (3s.f)