94.4k views
5 votes
Tessa bought stock in a restaurant for $238.00. Her stock is now worth $330.82. What is the percentage increase of the value of Tessa's stock?

User CathalMF
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

39%

Explanation:

Old value = $238.00

New value = $330.82

Change in value = New value - old value

= $330.82 - $238.00

= $92.82

percentage increase = Change in value/ old value * 100

= 92.82 / 238 * 100

= 0.39 * 100

= 39%

User VPaul
by
6.4k points