121k views
1 vote
A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.

User Nisa
by
6.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.46

Explanation:

12 cans = $5.46

1 can = .455

User Jryl
by
5.8k points
7 votes

Answer:

.45

Explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

User TheTRON
by
6.2k points