72.8k views
0 votes
4. At the grocery store, Terry weighed his

apples on the scale. They weighed 4.3
pounds. When he went to the register, he
was charged $8.56. How much did Terry
pay per pound of apples?
A $0.99 per pound
B $1.49 per pound
C, $2.09 per pound
D $1.99 per pound​

User Yuya
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

D. $1.99 per pound

Explanation:

Divide the price of the apples by how much they weigh to find the unit price

price/weight

8.56/4.3=1.99069767

So, he paid about $1.99 per pound of apples

Hope this helps!

User Ricardo Moreira
by
4.1k points
6 votes

Answer:

D.$1.99 per pound

Explanation:

$8.56 Ă· 4.3= 1.990697674

round answer to 1.99

User Vijay Baskaran
by
5.7k points