Answer:
D. $1.99 per pound
Explanation:
Divide the price of the apples by how much they weigh to find the unit price
price/weight
8.56/4.3=1.99069767
So, he paid about $1.99 per pound of apples
Hope this helps!
D.$1.99 per pound
$8.56 Ă· 4.3= 1.990697674
round answer to 1.99
5.6m questions
7.3m answers