180k views
5 votes
You are working as a car salesperson at a motor shop. You earn a 2% commission on every car sale, in addition to your wage of $20 an hour. After a 8 hour day, your car sales totaled to $25,000. What are your total earning for that day? (Show Work.)

User Beezer
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:$210

Explanation:

2% of 25000 = 50

8x20=160

50+160=$210

User Slugonamission
by
6.9k points