102k views
3 votes
On a day when the speed of sound is 340 m/s, a ship sounds its whistle. The echo of the sound from the shore is heard at the ship 10.0 s later. How far is the ship from the shore

User Naftali
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

The distance of the ship from the shore is 1020m

Step-by-step explanation:

Given:

Speed, s = 340 m/s

Time, t = 10s

Distance, x = ?

The sound is going to have to go to shore, then come back.

The total round-trip distance is

D = speed X time

D = (340 m/s) * (6.0 s)

D = 2,040 m

But as previously stated, the sound had to get there, then come back. So the actual ship-to-shore distance is only half that.

x = D/2


x = (2040)/(2) \\\\x = 1020m

Therefore, the distance of the ship from the shore is 1020m

User Adiel Yaacov
by
6.9k points