35.5k views
5 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

Group of answer choices

Choice A

Choice B

The unit rates are equal.

The unit rates cannot be determined

User Anler
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

choice B.

you pay .10 for each ounce

but in choice A you pay. 13 per ounce

User Pritesh Patel
by
5.3k points
0 votes

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49

User Xose Lluis
by
5.3k points