90.4k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User MESepehr
by
5.2k points

2 Answers

1 vote
If a bakery offers $3.25 for 4 muffins you could just multiply 3.25 by 3 to get a total price for 12 muffins (which is a dozen) The answer you get is $9.75.You could also divide 3.25 by 4 to find out the price per muffin (how much one muffin costs) It comes out to $0.8125 per muffin. Then you could multiply 0.8125 by 12 and then you get the price, 9.75. I hope this helped!!
User NithinTa
by
4.9k points
0 votes

Answer:

$9.75

Explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

User Solepixel
by
4.8k points