32.9k views
3 votes
Darren paid $30.60 for nine gallons of gasoline. His car travels an average of 100 miles on 4 gallons. How much did it cost Darren to drive 75 miles? Explain how you found your answer.

1 Answer

3 votes

$30.60 / 9 gallons = $3.4 / gallon

100 miles / 4 gallons = 25 miles / gallon

75 miles / 25 miles = 3

$3.4 multiplied by 3 = $10.2

It costs Darren $10.2 to drive 75 miles

User MrRP
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories