$30.60 / 9 gallons = $3.4 / gallon
100 miles / 4 gallons = 25 miles / gallon
75 miles / 25 miles = 3
$3.4 multiplied by 3 = $10.2
It costs Darren $10.2 to drive 75 miles
5.6m questions
7.3m answers