226k views
19 votes
Determine the volume of a balloon at STP assuming that it occupies a volume of 7.75 L at a temperature of 0ºC and a pressure of 125 kPa.

User Fayola
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

v2 = 9.69L

Step-by-step explanation:

p1 v1/t1 = p2 v2/t2

P = Pressure

V = Volume

T = Temperature

T = 273k

P = 1 atm

1.23 x 7.75/273k = 1xv2/273

The slashes I used represent as fractions. (:

User Rohit Rahman
by
7.2k points