128k views
0 votes
0.632 mole of carbon dioxide is produced in a chemical reaction at STP. What

volume of carbon dioxide gas is produced? *
Your answer

1 Answer

7 votes

Answer:

V = 14.2 L

Step-by-step explanation:

Given data:

Moles of CO₂ = 0.632 mol

Temperature = standard = 273 K

Pressure = standard = 1 atm

Volume of gas = ?

Solution;

Formula:

PV = nRT

R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K

Now we will put the values in formula.

V = nRT/P

V = 0.632 mol ×0.0821 atm.L/ mol.K × 273 K / 1 atm

V = 14.2 L/ 1

V = 14.2 L

User Liia
by
7.7k points