190k views
2 votes
John buys a computer with a 20% discount. If he paid $760 for the computer, how much was the discount?

Please explain

2 Answers

3 votes
$950-20%=$760.......................................
User Sanju Menon
by
7.2k points
4 votes

Answer:

$190

Explanation:

With a 20% discount, John pays 80% of the computer price. (since 100% -20%= 80%)

Let $C be the original price of the computer.

80%C= 760


(80)/(100) C = 760 \\ C = 760 / (80)/(100) \\ C = 760 * (100)/(80) \\ C = 950

Discount

= 20% C


= (20)/(100) (950) \\ = 190

Thus, the discount was $190.

User Jamie Starke
by
7.8k points