173k views
2 votes
2. $9.60 for 4 pounds. Find the unit rate. *
Your answer
Back
Next

User MikeSli
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds.

9.60 ÷ 4 = 2.40

To check if this is correct, multiply 4 by 2.40.

2.40 × 4 = 9.60

Answer:

The unit rate is $2.40 / 1 pound.

User Steve Willard
by
5.8k points