To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds.
9.60 ÷ 4 = 2.40
To check if this is correct, multiply 4 by 2.40.
2.40 × 4 = 9.60
The unit rate is $2.40 / 1 pound.
6.5m questions
8.5m answers