94.9k views
2 votes
Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

User Jridgewell
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.73

Explanation:

8.76 / 12 = .73

User Jagamot
by
8.0k points
4 votes

Answer:

$0.73

Explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

User Caryl
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories