Answer: Option B) 600 W
Step-by-step explanation:
Since power is the rate of work done per unit time
i.e Power = work/time
Given that:
power of a crane = ?
work done by crane = 15000 J
Time = 25 seconds
Power = 15000J / 25s
Power = 600 watts
7.9m questions
10.6m answers