139k views
2 votes
400 mL of hydrogen are collected over water at 18 C and a total pressure of 740 mm of mercury. (Vapor pressure of H2O at 18 C=15.5mm).

a) What is the partial pressure of H2O?


b) What is the partial pressure of H2?

User GuLearn
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a)15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.

b) 724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.

Step-by-step explanation:

Total pressure of gases = T = P = 740 mmHg

Vapor pressure of the water =
p_1=15.5 mmHg

Partial pressure of the hydrogen gas =
p_2=?

Partial pressure of the water =
p_1=15.5 mmHg

15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.

Using Dalton's law of partial pressure:


P=p_1+p_2


740 mmHg=15.5 mmHg+p_2


p_2=740 mmHg-15.5mmHg =724.5 mmHg

724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.

User AllBlackt
by
7.0k points