233k views
4 votes
A gas has a volume of 3.0 l at a pressure of 3 kpa. What happens to the volume when the pressure is increased to 110 kpa? The temperature does not change

1 Answer

2 votes

Answer:

The final volume is
V_2=0.08 L.

Step-by-step explanation:

The expression in terms of volume and pressure is as follows;


P_1V_1=P_2V_2

Here,
P_1,P_2 are the initial pressure and the final pressure and
V_1,V_2 are the initial volume and the final volume.

This expression is known as Boyle's law.

It is given in the problem that a gas has a volume of 3.0 l at a pressure of 3 kpa. The pressure is increased to 110 kpa.

Calculate the volume,
V_2.


P_1V_1=P_2V_2

Put
V_1=3 L,
P_1=3kpa and
P_2=110 kpa.


(3)(3)=(110)V_2


V_2=0.08 L

Therefore, the final volume is
V_2=0.08 L.

User SHSE
by
7.9k points