176k views
3 votes
Scott paid 19.99 for a 7.98-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid 20.38 for an 8.39-kg bag at a different store. What is the unit price for each bag

1 Answer

3 votes

Answer:The unit price for the bags are 2.505 and 2.429.

Explanation:

Scott paid 19.99 for a 7.98kg bag of dog food. The unit price will be to divide 19.99 by 7.98.

Unit price= 19.99/7.98

= 2.505

Few weeks later, Scott paid 20.38 for an 8.39kg bag at a different store. The unit price will be to divide 20.38 by 8.39

Unit price= 20.38/8.39

= 2.429

User Dbkaplun
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories