213k views
2 votes
An um contains 1 red marble, 7 white marbles and 2 blue marbles. A player randomly

selects one marble from the urn and wins $5 if the marble is red, loses $3 if the marble
is white and loses $1 if the marble is blue. Find the expected winnings.

User Sugendran
by
6.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A loss of 1.8$

Explanation:

In the bag in this problem, we have:

r = 1 (number of red marbles)

w = 7 (number of white marbles)

b = 2 (number of blue marbles)

n = r + w + b = 1 + 7 + 2 = 10 (number of total marbles)

So, the probabilities of choosing a red, a white or a blue marble are:


p(r) = (r)/(n)=(1)/(10)=0.1 (probability of choosing a red marble)


p(w)=(w)/(n)=(7)/(10)=0.7 (probability of choosing a white marble)


p(b) = (b)/(n)=(2)/(10)=0.2 (probability of choosing a blue marble)

The winning associated to each probability are:

+$5 if the marble is red

-$3 if the marble is white

-$1 if the marble is blue

So the expected winning can be calculated as follows:


E(X)=p(r) \cdot (+\$5)+p(w) \cdot (-\$3) +p(b)\cdot (-\$1)=\\=(0.1)(+5)+(0.7)(-3)+(0.2)(-1)=-\$1.8

So, he can expect a loss of 1.8$.

User Cchristelis
by
7.0k points