119k views
2 votes
Surya is competing in a triathlon that includes swimming, bicycling and running. For the first two segments of the race, Surya swam at an average rate of 4 kilometers per hour and bicycled at an average rate of 40 kilometers per hour. It took 81.75 minutes for Surya to swim and cycle a combined total of 43.29 kilometers, completing the first two segments of the race. How long, in minutes, did it take him to complete the swimming portion of the race? Express your answer to the nearest hundredth.

If an athlete who completes this triathlon swims, bicycles and runs a combined total of 52.95 kilometers, the distance the athlete swam is what percent of the total race distance? Express your answer as a percent to the nearest hundredth.

At what average rate, in kilometers per hour, must Surya run the third, and final, portion of the race if he wishes to complete the entire race in no more than 140 minutes? Express your answer to the nearest hundredth.

1 Answer

4 votes

1) 18.68 minutes

2) 2.34 %

3) 10.01 km/h

Explanation:

1)

In the first part (swimming part), Surya's velocity is


v_1 = (d_1)/(t_1)= 4 km/h

where


d_1 is the length of the swimming part


t_1 is the time taken to complete the swimming part

We can rewrite this equation as


d_1 = v_1 t_1\\d_1 = 4t_1 (1)

In the second part (biking part), Surya's velocity is


v_2 = (d_2)/(t_2)=40 km/h

where


d_2 is the length of the biking part


t_2 is the time taken to complete the biking part

We can rewrithe this equation as


d_2=v_2 t_2\\d_2 = 40 t_2 (2)

The total length of the two segments of the race is:


d=d_1+d_2=43.29 km (3)

And the total time taken to complete them is


t=t_1 + t_2 = 81.75 min \cdot (1)/(60)=1.36 h (4)

Substituting (1) and (2) into (3),


4t_1+40t_2 = 43.29 (5)

From (4), we find:


t_2=1.36-t_1

And substituting into (5), we can find t1, the time taken to complete the swimming part of the race:


4t_1 +40(1.36-t_1) = 43.29\\4t_1 +54.5 -40t_1 = 43.29\\36t_1 = 11.21\\t_1=(11.21)/(36)=0.31 h \cdot 60 = 18.68 min

2)

In this part, we are told that the total distance covered by an athlete completing the swim + bycicle + run is

d = 52.95 km

This distance can be written as


d=d_1+d_2+d_3

where


d_1 is the length of the swimming part


d_2 is the length of the biking part


d_3 is the length of the running part

From the previous part, we can write the length of the swimming part as


d_1 = v_1 t_1

where:


v_1=4 km/h is the velocity in the swimming part


t_1=0.31 h is the time taken for the swimming part

So we have


d_1 = (4)(0.31)=1.24 km

So, the percent of the swimming part over the total is:


(d_1)/(d)\cdot 100 = (1.24)/(52.95)\cdot 100 =2.34\%

3)

The total time for the entire race must be


t=140 min \cdot (1)/(60)=2.33 h

And this total time can be written as


t=t_1+t_2+t_3

where


t_1 is the time taken to complete the swimming part


t_2 is the time taken to complete the biking part


t_3 is the time taken to complete the running part

From part 1) we know that


t_1=0.31 h

and


t_2=1.36-t_1=1.36-0.31=1.05 h

So the time to complete the running part must be


t_3=t-t_1-t_2=2.33-0.31-1.05=0.97 h

The distance of the last segment is


d_3=d-d_1 -d_2

where
d_2 is given by


d_2=v_2 t_2 = (40)(1.05)=42 km

So,


d_3=52.95-1.24-42=9.71 km

So the average velocity in the 3rd segment is


v_3=(d_3)/(t_3)=(9.71)/(0.97)=10.01 km/h

User Noah Jacobson
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.