173k views
6 votes
The graph below shows the cost, in

dollars, per notebook at the school store.
Which equation represents the total cost, T, per n notebooks?

The graph below shows the cost, in dollars, per notebook at the school store. Which-example-1

2 Answers

7 votes
T= 2.4n + 0

Did this for a test and that is what I put
User Phil Gref
by
8.4k points
10 votes

Answer:

t = 2.4n

Explanation:

y = mx + c

t = mn + c

c = y-intercept (where the graph line crosses the cost line)

c = 0

mx/mn= gradient ( rise/run, up/across)

mn= 12/5 ( you could have picked any point in the graph )

mn= 2.4

the m is unnecessary now so we discard it

t = 2.4n + 0

User Gyonder
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories