182k views
6 votes
A bullet travels at 855 m/s. How long will it take a bullet to go 2 km?

1 Answer

8 votes

Answer:


\huge\boxed{\sf t = 2.34\ seconds}

Explanation:

Given Data:

Speed = v = 855 m/s

Distance = S = 2 km = 2000 m

Required:

Time = t = ?

Formula:

v = S/t

Solution:

Rearrange the formula

t = S/v

t = 2000/855

t = 2.34 seconds


\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

~AH1807

User Sagar Naliyapara
by
7.5k points