The arc length traveled by the needle is 7.0904

Explanation:
Step 1
In the above question are given that
The speedometer needle in a car is 2.5 inches long
The needle sweeps out an arc of 130°.
Let r be the length of the speedometer needle,So
r=2.5
m∠C=130°
Step 2
The formula for determining the area of the sector is
A=
*

Where,the central angle is m°
and The radius is r
Substituting the value of m and r from the step 1 in the below equation we get
A=
*

A= 0.3611*
*6.5=7.0904

Hence the value of the Area of the sector is = 7.0904

Step 3
So, the arc length traveled by the needle 7.0904
